Studentem koreanistiky #03 - Jednou tady, podruhé támhle

2. listopadu 2014 v 22:02 | Escarlate |  Studentem koreanistiky
Ok. Já jsem na Karlovce totálně ztracená. Ale tak tentokráte sepíšu alespoň krátký report, který se vám bude hodit, přinejmenším když budete studovat koreanistiku, japanistiku, sinologii, nebo podobný obor.
REKTORÁT
Na úvodním obrázku vidíte budovu, do které s největší pravděpodobností příliš chodit nebudete. Určitě se tam ale podíváte. V této budově se totiž odehrávají důležité slavnosti jako imatrikulace a promoce.
Jinak se jedná především o sídlo výkonné moci univerzity v čele s rektorem, což je ta nejvýšše postavená osoba, kterou na vysoké najdete. Současným rektorem UK je Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, bývalý děkan 1. lékařské fakulty. Teda, upřímně nevidím žádný důvod, proč byste s rektorem kdy měli přijít do styku. Rektor má pomocníky prorektory a "školního hospodáře" kvestora. Upřímně netuším, kde bych tyhle lidičky hledala, ale nemám tu potřebu, takže to neřeším :D
Rektorát je situován kousek od Staroměstského náměstí.

FILOZOFICKÁ FAKULTA NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2

Hlavní budova FF UK se nachází hezky na břehu řeky naproti Mánesova mostu a Rudolfina (jej, hezký výhled!). Je to jedna z původních fakult UK, takže přes 6 století stará. Povím vám, Karel IV., cool týpek, ne moc zdatný architekt. Než dolezete z přízemí do čtvrtého patra, musíte se vypořádat s nechutně dlouhou sérií schodišť. Mezi jednotlivými patry jsou vždy troje schody, tak si to spočítejte (mě se nechce). Naštěstí tedy v rámci modernizace a snahy o bezbariérový přístup přistavěli jeden výtah. Jop, jenom jeden. Ale lepší než nic.
V této budově se nachází děkanát - momentálním děkanem, či spíše děkankou je sympatická paní docentka Mirjam Friedová, Ph.D., studijní oddělení, které slouží k podobným účelům jako sekretariát na střední - budete tam chodit především kvůli nejrůznějším potvrzením pro celkem rozmanitou škálu institucí, velkou aulu, ve které probíhá mimo jiné zahájení školního roku, zahraniční oddělení, kam nejspíš během svého studia zavítáte s žádostí o studium v nějaké jiné zemi, nebo například ústřední knihovna Jana Palacha. V přízemí je pak malý bufet, kde si můžete koupit třeba housku se šunkou, ale věřte mi, že když si ji uděláte doma, vyjde vás to tak 10x levněji.
V této budově budete trávit nejspíše času dost, budete tam mít s největší pravděpodobností nějaké hodiny. A dost možná i přijímačky. Já měla.

CELETNÁ 20/13

Tyhle nenápadné dveře mezi domky mezi Staromákem a Prašnou bránou a neméně nenápadné dveře hned naproti jsou vchodem na další pobočky FF UK. Obě budovy jsou pro koreanisty, japanisty, sinology, ale i jiné obory jako psychologie ovšem velmi důležité.
Na Celetné 13 mnoho učebně nanejdete, osobně tam mám jen jednu hodinu týdně, ale pobočka je to důležitá a určitě ji navštívíte - v přízemí totiž vydávají studentské průkazy, které jsou pro přežití na univerzitě stěžejní. Studijní průkazy vám otevírají dveře do knihoven, menz, kolejí a zajišťují řadu slev. Taky se zde v bufetu dá ukořistit nějaký ten žvanec :)
Na Celetné 20 už najdete učeben mnoho. Nachází se zde pro koreanisty, ale i jiné, základní jednotka jejich studia, a sice Ústav dálného východu v čele s paní profesorkou PhDr. Olgou Lomovou, CSc. Rovněž se zde nachází knihovna pro ÚDV, takže ani nemá moc cenu chodit na Jana Palacha, protože veškeré koreanistické a všeobecně východoasijské knihy najdete tady.
Celetná 20 je celkem složitě strukturovaná budova a dost možná tam budete prvních pár dní bloudit. Může se stát, že vylezete v rektorátu. Jop, přesně taky. Stačí projít dvorkem a dostanete se do budovy rektorátu, který se nachází z hned druhé strany.
Hned ve vedlejších dveřích se pak nachází knihkupectví UK.
V této budově absolutně nefunguje wifi, především v koreanistických učebnách, z čehož jsou na nervy nejen studenti, ale často i samotní učitelé. Jak dnes trefně podotkl pan magistr Zemánek M.A.: "V této učebně je nejhorší wifi v Evropě."

OSTATNÍ
V rámci FF UK budete dost pravděpodobně naštěvovat i jiná místa. Například hodiny tělocviku bývají situovány většinou na nějaké koleji, kde mají tělocvičnu. Já chodím například na kolej Jednotu, ale hodiny TV jsou i v Hostivaři nebo například na Praze 2 či v Holešovicích.
Ústav politologie najdete v Jinonicích a Ústav translatologie zase na Hybernské 3.

Fakulta holt není jen jedna budova.
Což je zajímavé v momentě, kdy se potřebujete dostat z hodiny na hodinu a máte na to jen pár minut :)
O zábavičku postaráno.

Zase někdy.
Peace.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 14. července 2016 v 11:02 | Reagovat

Dosť ma mrzí, že po troch článkoch s touto rubrikou už nepokračuješ. Aspoň pre mňa je to neskutočne zaujímavé a veľmi rada by som sa dozvedela viac :-/
Plánujem ísť na koreanistiku, ale radšej by som bola, keby do Bratislavi, Predsa len, je to bližšie a pre Slovenku jednoduchšie. V možnostiach mám ale stále aj tú českú, tak ešte uvidím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama