Studentem koreanistiky #02 - Život na koleji

17. října 2014 v 18:51 | Escarlate |  Studentem koreanistiky
Vítejte u druhého dílu mého malího vysokoškolského deníčku :))))))
Dnes se budu věnovat tématu, které bude (možná) zajímat potenciální zájemce o studium koreanistiky, kteří nemají to štěstí bydlet v Praze v bytě a jsou odkázáni na kolej.
Života na koleji jsem se lehce obávala. A protože mám tendenci odkládat věcí, co mi jsou nějak nepříjemné na pozdějš, odkládala jsem i zařízení koleje.
Nakonec jsem na to "vlítla" někdy ve druhé polovině srpna. Překvapivě (ani ne) už byla spousta kolejí obsazených. Ne úplně, ale alespoň ta místa, o která jsem měla zájem. Každopádně už jen proto byste se na to neměli jako já vykašlat, haha.
Na co máte hledět, ptáte se?

CENY KOLEJÍ
Na čem všem závisí cena koleje? V první řadě na počtu spolubydlících (0-4 myslím, možná 0-5). Pak také na vzdálenosti koleje od centra města a konečně jestli máte koupelnu/záchod na pokoji či na chodbě.
V průměru se ceny slušnějších pokojí pohybují kolem 100 Kč za noc, takže měsíčně byste měli zaplatit kolem 3000 Kč + další drobné poplatky za internet, ledničku a další spotřebiče (není víc jak 200 Kč).

SPOLUBYDLÍCÍ
Badabum, asi nejzásadnější věc. Budete s tou osobou potažmo osobami sdílet malilinký tiny tiny little prostor hooodně dlouhou dobu. Existuje několik typů spolubydlících, ale základní jsou 2. Takoví, co se celé dny učí, a takoví, co celé dny paří. Problém může nastat v momentě, kdy vy jste jeden typ a spolubydlící druhý. Nedej bože, když jich máte víc a všichni jsou "ten druhý" typ.
Já skončila s jednou spolubydlící a musím říct, že je to asi ten nejlepší typ spolubydlící, jaký jsem mohla chytit. Je to spíš ten "pařící" typ, ale nepaří mi na pokoji, což je moc fajn, protože to pro mě v praxi znamená, že mám ve většině času pokoj sama pro sebe :) A nechodí opilá a na víkendy jezdí domů, což je taky fajn. Žijeme ve vzájemné symbióze, zatím jsme neměly žádný problém a vůbec si nemůžu stěžovat.
Samozřejmě úplně nejideálnější je, když jdete na pokoj s někým, koho znáte :D A nebo sólo pokoj. Těch je taky celkem dost, ale jsou dražší a na kolejích v centru (Jednota a Arnošta z Pardubic) nejsou myslím vůbec.

VZDÁLENOST OD CENTRA
Pokud nechytnete místo na Jednotě nebo na Arnoštovi, nejspíše budete muset do školy dojíždět. A někteří jsou nejspíš schopni dojíždět i z centra :D Každopádně Open Card si budete muset pořídit tak jako tak, pokud nechcete platit nelidské částky za MHD (běžně 32 Kč na 90 minut nebo 110 Kč na den). Open Card vyřizují buď na počkání za drobný finanční obnos nebo do 14 dnů (doporučuju ty dvě stovky zaplatit a nechat si ji vystavit hned, protože za ty 2 týdny nejspíš projezdíte více než 200 Kč). Studenta pak běžná Open Card na Prahu stojí 260 Kč měsíčně. Což není vůbec špatné, když si vezmete, že byste si třeba kupovali každý den tu za 110 Kč a projezdili přes 3000 Kč.
Každopádně dopravní spoje jsou dobré, tramvaje jezdí v maximálně 10 minutových intervalech a do hodiny byste se snad do školy dostat měli (mě trvá cesta 30 minut).
A jo, taky možná někomu bude vadit, že bydlí v zapadlé části Prahy. No.... já mám hned za kolejí klášter a hřbitov :) V noci se tam fajně prochází kolem. A o zastávku dál mám nějaký ten větší obchod, takže když se mi nechce to Normy (což se mi nechce nikdy, protože je to hnusný zaplivaný obchod, kde nemají pečivo), tak se projdu nebo svezu o zastávku dál do Billy :) Pro některé bohužel tady v okolí není žádný bar nebo tak, jen kavárna a o kousek dál pivnice a pizzerie, takže i to může někomu vadit. Ne mě ovšem :D

MENZA
Každý musí jíst a nejsnadnější a nejlevnější způsob, jak se krmit, je chodit do menzy, kde se najíte za kolem 40-50 Kč, což je na Prahu vážně super. Bohužel většina kolejí menzu nemá. Nadruhou stranu pokud studujete práva, tak máte menzu přímo na fakultě :) Daleko to tam není ani z fildy. Osobně ale mám ráda menzu u koleje Jednota, protože na právnické je to menší a hlavně tam bývá narváno, zatímco na Jednotě nikoliv. Jednota je sice of fildy trochu dál (asi kilometr), ale když máte hodiny na Celetné, tak to už vyjde na stejno jestli jdete tam nebo tam (části FF UK proberu někdy v dalším článku :))
Samozřejmě si můžete taky vařit na koleji, ale 1) nikdy to nebude tak levné, 2) taky to nebude tak časově nenáročné, 3) na kolejích bývá tak jedna kuchyňka na patro, tudíž se taky nemusíte vždycky dostat ke sporáku.

KLID NA KOLEJÍCH
No.... tohle je asi něco, co si předem nezjistíte. Každopádně četla jsem nějaké negativní recenze na kolej, kde bydlím, že se tam nonstop paří a že tam je věčně bordel. Upřímně... zajímalo by mě kde. Za den tady potkám tak maximálně 8 lidí včetně vrátného a uklízečky :) Fakt bych chtěla vědět, kde ty párty jsou. Možná jsou ve vedlejších blocích, ale o tom pochybuju, to by se psalo na Facebooku :D

SPOLEČNÉ KOUPELNY
Ha! Tohle je zapeklitá věc! Na některých kolejích máte svou vlastní koupelnu (očividně nejlepší možnost), na některých sdílíte třeba s vedlejším pokojem a na některých s celým patrem.
Chytla jsem kolej se sprchama společnými pro celé patro. A teď si říkáte, jak je to hrozné, co? Ehh.... Není to tak dávno, co jsem zmiňovala, že za den potkám tak 8 lidí, co? :) Máme na patře 4 záchody a asi 5 nebo 6 sprchových koutů (ne, nepůjdu to teď počítat), takže když se ve sprše sejdou 2 lidi zároveň, tak už je to hodně :D
Na druhou stranu mi vyprávěla spolužačka, co má koupelnu s jedním dalším pokojem, že prý holka od vedle vždycky zabere koupelnu na hodinu ráno a večer a jelikož mají jen jeden záchod a jeden kout, tak nemá šanci se tam dostat. Tak já vám nevím, kdo je na tom líp :) Posuďte sami.

No.... to je asi vše, co bych chtěla říct ke kolejím.... snad jen pár dodatků -> nábytek tam je, elektřina taky, povlečení dostanete, večerka není (už nejste na střední, zlatíčka) a návštěvy jsou povoleny, přespávání pak v omezeném množství se souhlasem spolubydlící(ho/ch). Taky abyste bydleli na koleji UK, tak nemusíte na UK chodit, berou studenty i z jiných škol, ale mají to chudáci složitější.

Já si jdu teď ze své kolejní ledničky vytáhnou jídlo, co jsem si koupila v Bille o zastávku výš, a za zvuku chytlavých songů Cher Lloyd, kterou nemusím mít ve sluchátcích, protože spolubydlící je pryč, se najím :)

Příště se budu věnovat buď fakultě a jejím částem, předmětům nebo mimoškolním aktivitám. Ještě se rozmyslím :)

Seznam kolejí UK: ZDE

Na konec song, protože ho miluju.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucy Lu Lucy Lu | Web | 24. října 2014 v 19:44 | Reagovat

chcella by som sa ucit korean !! omg ...ale.aj japonsky chcem xZ

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama