Studentem koreanistiky #01 - Na vysokou aby měl člověk vysokou

7. října 2014 v 20:46 | Escarlate |  Studentem koreanistiky
Nebojte, žiju a rozhodla jsem se zavést nový segment na tento blog, a sice jaké to je studovat koreanistiku, nějaké ty tipy pro potenciální zájemce a prostě nejrůznější poznatky z mého každodenního života.
Nevím, jak často budu psát, viděla bych to tak dvakrát do měsíce, záleží na tom, kolik se toho bude na škole dít, plus možná někdy napíšu zpětně i pár tipů pro přijímačky a podobně. Teď bych však ráda začala začátkem semestru.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Flag_of_South_Korea_(cropped).jpgKoreanistika, to zní fajn, co?
Učit se jen jazyk a o zemi, pak si tam ve třeťáku vycestovat a mít se fajn.
Jak naivní myšlenka. Upřímně, netušila jsem, jak složité to může být.

Ze samotného sestavování rozvrhu jsem byla úplně hotová. Samozřejmě první co uděláte, když si zařídite studijní průkaz a zaregistrujete do toho zatraceného bludiště jménem Studijní informační systém (SIS) je to, že kouknete na svůj studijní plán a naklikáte si předměty, které máte povinné.

Zde přichází můj TIP Č.1: Kdo dřív přijde, ten dřív mele.
K mému znepokojení je lingvistika povinný předmět a má omezenou kapacitu. Což je velmi fajn, protože jsem to samozřejmě nestihla včas. Naštěstí se dá ale zapsat i v letním semestru.

Dále koukáte na povinně volitelné předměty, mezi které patří jeden filozofický předmět, jeden jazyk a tělocvik.
TIP Č.2: Povinně volitelné předměty jsou rovněž kapacitně omezeny a katedra tělesné výchovy má předčasné zápisy, už někdy v polovině září, takže pokud nechcete skončit s plaváním, orientačním během, ale preferujete poklidnější sporty jako jóga či ping pong, nezapomeňte se zapsat na KTV s předstihem!
Samozřejmě vám to u zápisu neřeknou. Mě se podařilo ukořistit poslední místo na taichi poté, co tam někdo vypadl. Jinak bych taky nejspíš skončila s plaváním či orientačním během.

Místo v kurzu Angličtiny B2+ se mi už ukořistit nepovedlo. Ale to nevadí, neplánovala jsem tam chodit, prezence na kurzu třetího povinně volitelného předmětu není důležitá, jde tam o zkoušku, ke které musíte přijít a je jedno, jestli jste chodili na kurz či nikoliv. Každopádně pokud máte někdo mezery v jazyku a nevěříte si na tu B2 úroveň, tak se zase vracím k tip č.1 - zapište si kurz co nejdříve. Na výběr máte z asi 5 světových jazyků běžně vyučovaných na SŠ.

Co se týká filozofie, tam se mi povedlo vecpat se do Úvodu filozofie celkem bez problému. Původně jsem chtěla Filozofii náboženství, ale tam bylo bezkonkurenčně plno. Každopádně byť v těchto předmětech jsou velké kapacity, opět se pokoušejte zapsat co nejdříve.

Fajn. Máme povinné předměty, máme povinně volitelné, ale máme málo kreditů! Přichází výběr volitelných předmětů. No, plácla jsem si dva a kreditů mám dostatek. Výhoda volitelných předmětů je ta, že můžete vybírat nejen z jiných kateder a ústavů, ale dokonce celých fakult! A že Univerzita Karlova nabízí obrovskou škálu nejrůznějších předmětů. Na většinu z nich ovšem jen zazíráte, podivíte se, že takový předmět existuje a scrollujete dál.

Pravděpodobně to ale stejně ještě tak 3x zkazíte, pokud vám s tím nikdo nepomůže.
Proto přináším tip, který by měl být zcela zřejmý, TIP č.3: Nebojte se zeptat, když něco nechápete nebo si nejste jistí. Studentská rada mě má zřejmě za vola, stejně tak sekretářka Ústavu dálného východu a k tomu pár mých spolužáků, ale kdybych se nezeptala, tak jsem úplně v lese a ještě teď brečím, že nevím, co dělat.

To by bylo pro tentokrát asi všechno. Příště se třeba budu věnovat jednotlivým předmětům :)

Mějte se a pá :)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Laty Laty | E-mail | 25. března 2015 v 20:38 | Reagovat

Super článek. Přemýšlím o tom, že bych také zkusila koreanistiku (samozřejmě jsem si to taky představovala hrozně jednoduše, takže jsem ráda, že jsem natrefila na tvé články). Nevím, jestli je blog ještě "v provozu" 8-O ale určitě se budu těšit na další perličky a zkušenosti z tvého studia-pokud o nich napíšeš :-)

2 lakolita3 lakolita3 | E-mail | 1. července 2015 v 19:48 | Reagovat

Ahoj, taky jsem přemýšlela o tomto oboru, ale článků typu Jak jsem se snažil dostat na koreanistiku a tvého jsem se dost zděsila. A už si vůbec nevěřím, že bych se tam dostala. Ale tvůj blog je fajn a těším se na další příspěvky :-)

3 kaják kaják | E-mail | 28. března 2017 v 19:04 | Reagovat

Super!!! Je mi 15 a o tento obor bych měl velký zájem, takže děkuji. 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama